Home

20130310-120357.jpg

To nasz pierwszy artykuł z serii dotyczącej praktycznych zastosowań prawa o notariacie.

Chcielibyśmy wam przedstawić na czym polega instytucja depozytu notarialnego i odpowiedzieć na pytanie dlaczego warto z takiego depozytu korzystać.

Każdy z Was zastanawiał się pewnie, przy okazji sprzedaży nieruchomości, co sie stanie jeśli kupujący, który chce zapłacić nam po podpisaniu umowy przeniesienia własności, po prostu nie zapłaci.

Niewłaściwe przekonania

Z doświadczenia wiemy, że bardzo często w takim przypadku sprzedający są przekonani, że:

1) umowa jest nieważna albo
2) nie nastąpiło skuteczne przeniesienie własności albo
3) mają uniwersalne zabezpieczenie w postaci rygoru egzekucji któremu podaje się Kupujący, które na pewno w skuteczny sposób pozwoli wyegzekwować pieniądze.

Niestety tu musimy Was zmartwić. Żadne z wyżej wymienionych przekonań nie jest do końca prawdziwe. Pierwsze dwa, są fałszywe ze względu na istniejący w polskim prawie zakaz przenoszenia własności nieruchomości pod warunkiem lub z zastrzeżeniem terminu. Oznacza to, innymi słowy, że nie jest możliwe uzależnienie finalnego przeniesienia własności od zapłaty ceny. Własność ta w umowie np. sprzedaży zostaje przeniesiona na Kupującego bezwarunkowo, pomimo że czasem nie wydał on nawet przysłowiowego grosza na jej nabycie.
Poddanie się natomiast przez kupującego rygorowi egzekucji, jakkolwiek jest dobrym zabezpieczeniem jeśli chodzi o dochodzenie zapłaty z pominięciem czasochłonnego postępowania sądowego, to jednakże nigdy nie daje gwarancji, że posiada on środki na nabycie naszej nieruchomości. Co oznacza, że czasem jest to tzw. papierowe zabezpieczenie – wyglądające dobrze w umowie, natomiast nie mające pokrycia w rzeczywistości. Cóż bowiem da nam uproszczone postepowanie prowadzące do komorniczej egzekucji, jeśli nie będzie majątku, z którego tę egzekucję można będzie prowadzić.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s